MOTOCIKL

MOTOCIKLI SE REGISTRIRAJU NA GODINU DANA ,IAKO  ZAKON DOPUŠTA REGISTRACIJU ZA  POLA GODINE 

Ukoliko ste vlasnik motocikla , vjerujemo da ste se mnogo puta pred istek registracije zapitali ,zbog čega za svog ljubimca plaćate registraciju za cijelu godinu ,kad isto to vozilo koristite maksimalno pola godine,odnosno samo negdje od proljeća pa do jeseni ,kad to vremenski uvjeti dozvole.
Osim nelogičnosti o kojoj razmišljate onako laički,još gore biste se osjećali ,ukoliko pročitate Članak 208. Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama BiH,jer je u istom za motocikle ,trocikle,četverocikle i lake motocikle predviđena mogućnost registracije ,kraća od godinu dana ,odnosno ne kraća od šest mjeseci.
U vašem slučaju,barem kad je u pitanju Županija Središnja Bosna,ova odredba zakona je samo mrtvo slovo na papiru,obzirom da nadležno Ministarstvo unutrašnjih poslova još uvijek nije omogućilo njenu provedbu u praksi te ste stoga sve troškove registracije za motocikl, dužni plaćati za cijelu godinu.
Tako za ovaj trošak bespotrebno izdvajate duplo više novca nego biste trebali,samo zbog nečijeg nemara i nemogućnosti provedbe zakona u praksi.

Član 208. Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama BiH
(4)    Potvrda o registraciji izdaje se s rokom važenja od jedne godine.
(5)    Izuzetno od odredbi stava (4) ovog člana, potvrda o registraciji se može izdati:
1) trajno za:
– oldtajmere, vozila koja nisu prvenstveno namijenjena za učešće u saobraćaju ( motokultivator, traktor, radna mašina, pčelarsko vozilo, poljoprivredno vozilo i sl.) i mopede i lake četverocikle.
2)  s kraćim rokom važenja, koji ne može biti kraći od šest mjeseci, za sljedeće kategorije:
– motocikle, tricikle, četverocikle i lake motocikle

Slikovni rezultat za OLDTIMER

OLDTIMERI ,ODNOSNO VOZILA PREKO TRIDESET GODINA STAROSTI SUKLADNO ZAKONU BI TREBALI IMATI TRAJNU REGISTRACIJU

Kad je riječ o oldtimerima,odnosno o vozilima starosti preko 30 godina,zakon je predvidio da se ista vozila registriraju trajno ,ali također ,zbog nejasnih kriterija,koja vozila spadaju u skupinu oldtimera te tko je nadležan potvrditi ,koje vozile starije od 30 godina jeste ,a koje nije oldtimer , ova odredba zakona se  ne primjenjuje u praksi.
Zbog starosti voznog parka u BiH ,mnoga vozila (sva vozila starija od 1986. godine) bi mogla ući u kategoriju oldtimera,pa bi se ista tako mogla i trajno registrirati,ako bi se postupalo po zakonskim odredbama.

Slikovni rezultat za NOVI KAMION

ZA NOVA VOZILA SE NAPLAĆUJE TEHNIČKI PREGLED NAKON GODINU DANA STAROSTI,IAKO BI TO TREBALO BITI TEK NAKON DVIJE GODINE STAROSTI

Pored gore navedenih problema s kojima se susreću motociklisti i vlasnici oldtimera,isto tako su i vlasnici svih novih vozila zakinuti za jedan tehnički pregled ,odnosno za tehnički pregled po isteku prve godine starosti vozila.
Naime,Zakon o sigurnosti prometa na cestama je i ovdje jasan te nalaže da se nakon prvog tehničkog pregleda,koji se obavlja pri prvoj registraciji novog vozila,sljedeći tehnički pregled treba obaviti tek nakon 24 mjeseca ,od dana prve registracije.
Ovakva praksa se primjenjuje i u drugim evropskim zemljama ,zbog pretpostavke da za nova vozila nije potrebno vršiti tehnički pregled,već po isteku godine dana starosti takvog vozila.
Također i u BiH ,zakon je to predvidio ,ali problem je u provedbi zakona u praksi,barem kad je riječ o našoj Županiji.
Praksa ,odnosno nadležno Ministarstvo nalaže da se prije svake registracije svih vozila ,isto tako i novih,mora svake godine ,odnosno prije produženja registracije izvršiti te i platiti redovni tehnički pregled.

Ĉlan 218. Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama BiH
(1)    Novoproizvedena motorna i priključna vozila, nakon tehničkog pregleda prije prve registracije, vlasnici su dužni podvrgnuti redovnom tehničkom pregledu u toku mjeseca u kojem ističe rok od 24 mjeseca od dana prve registracije
.

Nažalost, u svim navedenim slučajevima zakon ne provodi županijsko Ministarstvo untarnjih poslova u čijoj je nadležnosti njegovo provođenje i to bez ikakvih posljedica,a na štetu građana,dok s druge strane, za svaki prometni prekršaj dužni ste platiti kaznu.

Obzirom da su i kaznene odredbe ,dio istog ovog Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH,proizlazi da državni aparat “kroji” zakone, kojih se građani moraju pridržavati,ali ne i oni unutar sustava ,nadležni za njegovo provođenje.

volimjajce.com

bogic