Piše Bojan Šunjić
Glasnogovornica državne nam Agencije za borbu protiv korupcije (APIK) Sanita Sivić otkrila je danas surovu istinu. Građani naše zemlje skromno prijavljuju korupciju. Razloga može biti mnogo, no jedan je siguran: uopće ne znaju što je to korupcija. Neznanjem (neki i namjerom) traže je na mjestima gdje ona ne postoji!
Govoreći sarajevskom listu podatke o zaprimljenim prijavama i odgovorima doznajemo kako se najviše prijava odnosi na javna poduzeća, zavode, fondove, službe za zapošljavanje. Očekivano.
No više prijava od onih za korupciju u općinama, obrazovnim ustanovama, policijskim agencijama, pravosudnim organima, zdravstvenim ustanovama, ministarstvima, poreznoj upravi i inspekcijama odnosilo se na banke i druga privatna poduzeća!
Korupcija ne stanuje niti može biti u bankama i privatnim poduzećima?
Korupcija (lat. corruptus – potplaćen) ili podmitljivost u pravnom smislu kazneno je djelo zlouporabe povjerenja ili dužnosti koju se obnaša u upravi, sudskoj vlasti, gospodarstvu, politici, školstvu, kulturi i umjetnosti te u negospodarskim subjektima ili organizacijama, radi stjecanja materijalne ili nematerijalne koristi na koju nema pravnu osnovu.
Organizacija Transparency International definira korupciju kao zlouporabu povjerene moći radi osobne zarade (Corruption is operationally defined as the misuse of entrusted power for private gain.)
Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije definira korupciju kao: “svaku zlouporabu moći povjerene javnom službeniku ili osobi na političkom položaju na državnoj, entitetskoj, županijskoj razini, razini Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, gradskoj ili općinskoj razini, koja može dovesti do privatne koristi. Korupcija posebice može uključivati posredno ili neposredno zahtijevanje, nuđenje, davanje ili prihvaćanje mita ili neke druge nedopuštene prednosti ili njezinu mogućnost, kojima se narušava odgovarajuće obavljanje bilo kakve dužnosti ili ponašanja očekivanih od primatelja mita.”
Uopće ne znamo što je to korupcija, a borili bi se protiv nje. Čak smo osnovali i državnu Agenciju s novim radnim mjestima za uhljebe. Čak ne znamo znaju li i oni što je to korupcija kad u svojim izvješćima spominju prijave za korupciju u bankama i privatnim tvrtkama?
U svojoj strategiji agencija ima i preventivne mjere za borbu protiv korupcije. Ovakav način informiranja preventivna je mjera za zaštitu korupcije – bacanje pijeska u oči. Sudionici korupcije odavno su svoje zvono prikačili privatnom sektoru, sad mu, neznanjem ili namjerom, dodaju i novo – ono agencije za borbu protiv korupcije. Drž’ te lopova!
(dnevnik.ba)