Na području sedrene barijere, između dva Plivska jezera, nalazi se 20 mlinova koji su 2009. godine proglašeni nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Pretpostavlja se da su izgrađeni u srednjem vijeku, ali prvi precizniji podaci za gradnju Mlinčića sežu iz 1562. godine, odnosno iz osmanskog perioda.
Osim što predstavljaju turističku atrakciju grada Jajca, odnedavno su dva mlina puštena u funkciju. Tu se na tradicionalan način melje pšenica i kukuruz. Posjetiocima je omogućena kupovina svježe mljevenog brašna direktno na mlinu, a od četvrtka 9. juna i u prostorijama Info centra u Jajcu
Izeta Hadžiefendića zatekli smo kako radi u mlinčićima. Još kao dječak je imao priliku da uživa u radu mlinova i da se upoznaje sa tom tradicijom.
“Ja sam jedan od građana koji su se priključili u samoj obnovi mlinčića i razvoju turizma na ovom području. Mlinčići u Jajcu nisu samo za mljevenje žita nego kao i turistička atrakcija za cijeli grad Jajce s obzirom da u ovaj grad dolazi veliki broj turista“, ispričao je Hadžiefendić.
Naglasio je da turisti posjetom mlinčićima imaju priliku da vide tradiciju koja traje stoljećima na ovim prostorima, da vide jedan dio onoga kako se nekada živjelo…
“Građani Jajca su jako zadovoljni što su mlinčići ponovo u funkciji”, istakao je Hadžiefendić koji nije rođen u ovom gradu, ali se “zaljubio u njega prvi put kada ga je posjetio. Mlinčići su za mene nešto posebno s obzirom da sam ljubitelj vode i prirode”, dodao je Hadžiefendić.
agencija-jajce.ba