Vozeći se našim cestama ne možemo da ne primijetimo spomenike pokraj cesta, koji ukazuju na to da su na tim mjestima ugašeni ljudski životi . Posljednjih dana, po tko zna koji put, ponovno čujemo da se dogodila nesreća sa poginulim osobama. Opet će se iznova mjesto tragedije označiti spomenikom. Izgleda da na tome sve staje.
Da li je vrijeme da se zapitamo, zašto se u tolikoj mjeri događaju nesreće s tragičnim ishodom? Kako smanjiti broj prometnih nesreća? Što je uzrok tih nesreća? Što rade nadležne institucije? I niz drugih pitanja na koja smo potražili odgovor od našeg sugrađanina Josipa Topić, diplomiranog inženjera prometa, koji se već dugo bavi prometom i usko je vezan za sigurnost prometa.
VJ. Svakodnevno smo svjedoci prometnih nezgoda s smrtnim ishodima na našim cestama, a prema informacijama u zadnjih godinu dana na dionici ceste Jajce – Banja Luka poginulo je osam sudionika u prometu. Znajući Vaše zanimanje kao i ˝reference˝, te da Vam je ta dionica poznata, pitamo Vas, što je po Vama uzrok tih nesreća?
JT. Prije svega zahvaljujem, što ste našli vremena i pokrenuli tekst o sigurnosti cestovnog prometa, pa samim time i prometnim nesrećama. Danas je došlo vrijeme, da kada se planinar ozlijedi na noge se diže cijela Gorska služba spašavanja, svi mediji bruje o tome. To treba da bude tako. Međutim, ako to usporedimo sa prometnim nesrećama, koje se svakodnevno događaju i završavaju s tragičnim ishodom, onda sam mišljenja da se polako navikavamo na to i smatramo prihvatljivim. Kao da to mora biti tako. Zato je bitno da mediji upozoravaju, da se javnost uključi i izvrši pritisak na nadležne institucije da se stvari pokrenu sa mrtve točke.
Ako dozvolite, vratio bih se na Vaše pitanje. Teško je govoriti o uzrocima prometnih nesreća bez detaljne analize uzroka prometnih nesreća. Općenito govoreći najčešći uzroci su: neprilagođena brzina, stanje ceste odnosno kolnika, nepovoljni vremenski uvjeti, utjecaj alkohola, oduzimanje prvenstva prolaza…
Dionica ceste Jajce – Banja luka je izrazito opasna i zahtjeva izrazit stupanj pribranosti i koncentriranosti vozača, kao i vještinu upravljanja vozilom. I mala greška se preskupo plaća zbog same konfiguracije terena . Uzrok nesreće na toj dionici ceste pored gore navedenih može biti i korištenje mobitela, paljenje cigarete, mijenjanje CD-a . Prostora za pogrešku nema jer jednostavno ako se dogodi i mala pogreška , ili ćete sletjeti sa ceste ili udariti u stijenu.
VJ. Po Vama, što bi se trebalo napraviti da bi se broj smrtno stradalih na cestama u BIH smanjio?
JT. Mi smo država sa najviše prometnih fakulteta, najviše znanstveno stručnih konferencija o prometu i sigurnosti prometa, najviše stručnih udruženja koji se bave prometom, najviše ministarstava prometa, najviše ministarstava obrazovanja, pa čak i savjeta za sigurnost prometa pri Ministarstvu prometa i komunikacija BIH i najviše smrtno stradalih na cestama. Da li to nešto govori. Što svi gore navedeni rade. Vratimo se na Vaše pitanje.
Broj smrtno stradalih početi će se smanjivati tek za 5 do 10 godina. Ali samo ako stvorimo preduvjete za to.
VJ. Koji su to preduvjeti?
JT. Jedan od glavnih preduvjeta jeste izrada strategije sigurnosti cestovnog prometa na nivou BIH. Strategijom bi se obuhvatili svi čimbenici prometa i provodili akcijski planovi u svim čimbenicima prometa, sa jasno zacrtanim ciljevima. Isto tako potrebno je uspostaviti jedinstvenu bazu uzroka prometnih nesreća , ali uzroka prometnih nesreća po konačnim sudskim presudama. Naime, u sudskim postupcima najčešće se prihvaćaju analize i mišljenja sudskih vještaka koji činjenično konstatiraju uzrok nesreće.
Iz tih razloga razloga, danas o uzrocima prometnih nesreća moramo govoriti sa rezervom, jer uzroke najčešće iznose osobe koje prave uviđaj prometne nesreće. To se najčešće odnosi na nesreće slijetanja vozilom sa ceste. Ali bez stvarnih i činjeničnih uzroka prometnih nesreća teško je donositi određene pravne akte koji bi imali učinka na čimbenike prometa sa ciljem smanjivanja smrtno stradalih na cestama.
Prema službenim podacima Ministarstva unutarnjih poslova F BiH, 2015. godine u odnosu na 2014. godinu imamo povećanje smrtno stradalih osoba u prometu za 18%. To je katastrofalno, i ono što je zanimljivo, to je opće prihvaćeno i nitko na to ne reagira.
U ˝Informaciji o stanju sigurnosti prometa za 2015.god˝ (izvor: http://www.fup.gov.ba/wp-content/uploads/2016/01/Sigurnost-saobracaja-2015.pdf) spominju se samo dva uzroka nezgode: neprilagođena brzina i utjecaj alkohola, drugi uzroci ne postoje. Osobno se s time ne slažem, jer kao uzrok nezgoda u ovolikoj mjeri sigurno postoje još neki uzroci , ali zbog određenih manjkavosti sustava oni se ne evidentiraju kao uzroci nezgode.
VJ. Po Vama kakvo je stanje cesta u BIH.
JT. Stanje cesta je vrlo loše. Tu prije svega mislim na stanje kolnika, te stanje prometne signalizacije. I sada imate slučajeve da su oznake na kolniku u suprotnosti prometnim znakovima. Npr. krenite putem od Jajca za Donji Vakuf i pogledajte linije na kolniku. Za vozače bez iskustva to je izrazito opasno. Signalizacija suprotna svim tehničkim i projektnim rješenjima u postavljanju iste. Da li se to greškom događa ili je nadzor zakazao, to je pitanje za upravitelje cesta.
VJ. Pa tko je za to kriv?
JT. Sustav kojeg čini više čimbenika. Ceste Federacije kao upravitelj cesta, poduzeća koja rade na održavanju cesta, nadzor nad cestama. Sve to loše funkcionira. Jer da funkcionira, ne bi imali tri godine izrauban asfalt od Jajca do Crne Rijeke, a prije toga se dogodila sanacija ceste. Više od tri godine na ovoj dionici nije se ništa radilo. I ako se na toj dionici dogodi prometna nezgoda onda se uzrok nezgode definira kao neprilagođena brzina. Ta dio ceste potencijalno je opasan za vozače motocikla, upravo zbog izraubane podloge, te je prava sreća da se nisu dogodila izlijetanja motocikla sa ceste na toj dionici.
VJ. A kakva su nam vozila?
JT. Za svako vozilo koje je na javnoj cesti pretpostavlja se da je registrirano, a samim tim i tehnički ispravno. Mislim da se tehnička neispravnost vozila ne spominje kao uzrok nezgoda ili eventualno u malom procentu. Nisam sklon vjerovati da bi kontrolor na tehničkom pregledu postio neko vozilo a da nisu ispravni aktivni dijelovi vozila. Mislim da tehnički pregled vozila kao sustav funkcionira, ali sigurno da može bolje.
VJ. Vi se dugi niz godina bavite osposobljavanjem kandidata za vozače kao instruktor i predavač. Koja je uloga autoškola u sigurnosti cestovnog prometa, ima li tu nedostataka? Ako ima koji su.
JT. Da u pravu ste. Dugi niz godina se bavim osposobljavanjem kandidata za vozače. Nedostataka ima i previše bolje rečeno sustav jako loše funkcionira.
Svakako da je uloga autoškola značajna. Autoškole provode osposobljavanja kandidata za vozače, koje se temelji na programu osposobljavanja, a program osposobljavanja propisan je Zakonom o osnovama sigurnosti prometa u BIH. Osobno smatram da sam program i nema nekih velikih nedostataka, ali sadržaji iz programa koji se primjenjuju na ispitu su nedovoljno zastupljeni na teoretskom djelu ispita ili ispita iz upravljanja.
Veliki dio obuke iz upravljanja se provodi u gradskim uvjetima vožnje, kao i ispiti. Najviše nezgoda se događa van naselja, sa uzrokom neprilagođene brzine. Potrebno je program obuke prilagoditi uzrocima prometnih nezgoda i tu staviti akcenat na osposobljavanje i ispit.
VJ. Što bi bilo potrebno promijeniti da se nivo kvalitete osposobljavanja poveća?
JT. Da bih se povećao nivo znanja kandidata potrebno je slijedeće:
- povećati broja pitanja na ispitu iz teoretskog djela ispita i napraviti revidiranje postojećih pitanja, izraditi pitanja iz programa osposobljavanja koja se odnose na radnje vozila u prometu a smanjiti broj pitanja koja se ne odnose na sigurnost.
- uskladiti program ispita iz upravljanja vozilom, ujednačiti kriterije provedbe ispita.
VJ. Ovih dana smo svjedoci negodovanja oko naplate parkinga u Jajcu, te vidimo da su se počele naplaćivati i kazne. Da li ste bili uključeni u poslove oko izrade projekta označavanja parking mjesta, s obzirom da ste Vi ovlašteni projektant za prometnu signalizaciju?
JT. Možda je poželjno naglasiti da Općina Jajce ima Savjet za sigurnost prometa. To je savjetodavno tijelo Općinskog vijeća i ima šest diplomirani inženjera prometa, u kojem sam i ja jedan od članova. Savjet za sigurnost prometa nitko od nadležnih službi nije kontaktirao vezano za regulaciju prometa, određivanja ili prijedloga pretvaranja javnog prostora u parking prostor, niti izradi bilo kakve projektne dokumentacije.
VJ. Što je Vaše mišljenje po pitanju uređenja parkinga u Jajcu?
Svakako se slažem da se treba urediti reguliranje prometa u Jajcu, a samim time i načine parkiranja vozila. Osobno smatram da je moglo i bolje, te da odluke o određivanju parking površina i trajanju parkiranja ovisno o zoni treba da bude stručna odluka. Nisam sklon vjerovati da su ove odluke stručno prihvatljive, ali vrijeme će pokazati njihovu ispravnost.
Hvala na izdvojenom vremenu i vrijednim informacijama, koje će nadamo se i našim čitateljima biti korisne.
(Volim Jajce)