Njemačka kancelarka Angela Merkel, povodom Summita o zapadnom Balkanu u ponedjeljak u Parizu, koji je nastavak berlinskog procesa, ističe da zemlje regije imaju europsku perspektivu koja je povezana sa očekivanjima što moraju poboljšati u raznim oblastima.
Ona je, u nedjeljnoj video-poruci objavljenoj danas na internetskoj stranici njemačke vlade, rekla da vidi europsku perspektivu različite brzine za zemlje zapadnog Balkana, navodeći da su Hrvatska i Slovenija već članice, da su druge započele pregovore, a da je Bosna i Hercegovina nedavno predala zahtjev za članstvo.
„Ti koraci su uvijek povezani s našim očekivanjima što se mora poboljšati, posebno u vladavini prava“, naglasila je Merkel.
Ona je podsjetila da je Berlinski proces uspostavljen s ciljem podsticanja međusobne suradnje u regiji, kao i približavanje zapadnog Balkana EU.
„Već smo imali uspjehe. Atmosfera je sada bolja. Nakon prve konferencije u Berlinu su se premijeri zemalja regije sastajali između konferencija, što ranije nije bio slučaj i razgovarali su o projektima“, objasnila je Merkel.
Ona je istakla da postoje fiksni planovi za pospješivanje infrastrukture u regiji, posebno cestovnog i željezničkog povezivanja, kao i tješnju suradnju u oblasti znanosti. U Parizu, kako je najavila, bit će potpisan sporazum o uspostavljanju ureda za mlade. Taj ured, prema njenim riječima, bit će uspostavljena po uzoru na njemačko-francusku platformu za suradnju mladih.
„Radi se prije svega o razmjeni mladih, o međusobnom upoznavanju, to jest suradnji već od školskog uzrasta“, kazala je Merkel.
Ona je podsjetila da je njemačka vlada pokrenula Berlinski proces na 100- tu godišnjicu početka Prvog svjetskog rata.
„Brinemo se o tome da te zemlje bolje surađuju i istovremeno približavaju se EU. Time se jačaju stabilnost i mir u regiji, koji je imao važnu ulogu u Prvom svjetskom ratu a i danas nije obelježen potpunom stabilnošću“, naglasila je Merkel.
Što se EU poslije Brexita tiče ona je ukazala da je održan Summit na kojem su identificirane tri važne oblasti u kojoj Unija mora biti efektivnija, a to su konkurentnost, unutarnja i vanjska sigurnost, kao i bolja ponuda za mlade.
(hms.ba)