Nisam dozvolio da se tradicija u mojoj obitelji stara preko 150 godina potpuno ugasi.Nakon valjaonice vunene ćebadi gradit ću stupu za sukno i vodenicu.Manufakturni rad je sve više na cijeni i vjerujem da vunu više nećemo bacati ili davati u bescijenje”, izjavio je za Anadoliju Tadija Šugić iz Dobretića.
Dobretići su općina u kantonu središnja Bosna u kojoj živi nešto više od tri stotine stanovnika.To je sigurno općina sa najmanjim brojem povratnika u FBiH jer je do rata Pougarje brojalo oko pet tisuća stanovnika.Sve to nije smetalo Tadiji Šugić da na rijeci Ugar, na samoj granici RS-a i FBiH sagradi valjaonicu za valjanje i pranje vunene ćebadi.
-Moj pradjed je imao valjaonicu, stupu za sukno te vodenicu.Sve to je bilo u funkciji do rata.Dakle tradicija duga punih 150 godina. Nakon rata evo ja sam napravio valjaonicu vunene ćebadi i ovčari već dolaze, donose ćebadi na pranje ili valjanje. Kada se ćebe uvalja uz pomoć grebena i snage vode onda može trajati godinama.Čak ga je teško i zapaliti”, govori Tadija.
Uz valjaonicu Tadija je sagradio i restoran sa nekoliko apartmana te malo jezero u kojem turisti i ribolovci mogu loviti ribu.Ljeti jezero služi i za kupanje i osvježenje.
-Imamo mi što ponuditi turistima.Od šetnica kroz šumu, lova, ribolova, branja šumskih plodova.Istina moramo više poraditi na promidžbi naših resursa ali općina Dobretići mogla bi živjeti samo od turizma i poljoprivrede. Stotine hektara kvalitene šume također je resurs koji bi mogao ovu općinu učiniti potpuno neovisnom od kantonalnog proračuna.Uz kvalitetne projekte mogli bi zaposliti stotinu ljudi za vrlo kratko vrijeme”, dodaje Tadija.
Tadija planira na proljeće izgraditi i stupu za sukno te uvezati pletilje sa Vlašića i trgovce iz regije kako bi ručno rađeni proizvodi od vune poboljšali standard stanovnika a kroz proizvode kao što su ćebad, vunene čarape, šalovi, ogrtači, ponča i drugo promovirali i cijeli vlašički kraj.
AA