Građani svih općina i gradova u Bosni i Hercegovini, izuzev Mostara, imat će prigodu u nedjelju birati nove predstavnike na lokalnoj razini. Biračka mjesta za ovogodišnje lokalne izbore u BiH bit će otvorena sutra od 7 do 19 sati, a na njima će građani birati vlast u 141 lokalnoj zajednici te u Distriktu Brčko.
Identifikacijski dokumenti
Izbori će biti provedeni za lokalne parlamente u 57 općina u Republici Srpskoj, 74 općine u Federaciji BiH, šest gradova u RS-u (Prijedor, Bijeljina, Banja Luka, Doboj, Zvornik i Trebinje), četiri grada u Federaciji (Bihać, Tuzla, Zenica i Široki Brijeg) te za Skupštinu Brčko Distrikta. Na izborima će biti izabrano 3136 vijećnika, od čega 26 predstavnika nacionalnih manjina.
Građani će na izborima izabrati i 131 načelnika u BiH te 10 gradonačelnika. Pretpostavlja se kako će utrka za ove pozicije biti i najzanimljivija, posebno u velikim gradskim središtima koja su za političke stranke i najvažnija. Na ovogodišnjim izborima sudjeluje 451 politički subjekt, od čega 102 političke stranke, 103 koalicije, 171 neovisni kandidat, 17 listi neovisnih kandidata, 52 neovisna kandidata u ime 52 skupine građana i šest neovisnih kandidata u ime šest udruga građana. Prilično je velik broj kandidata, odnosno u prosjeku devet kandidata na jednu izbornu poziciju. Središnje izborno povjerenstvo ukupno je ovjerilo 30.445 kandidata, od čega 418 kandidata za načelnike i gradonačelnike, 29.884 kandidata za općinska vijeća, odnosno skupštine općina, ili gradska vijeća, odnosno skupštine grada, i Skupštinu Brčko Distrikta BiH, te 143 kandidata predstavnika nacionalnih manjina.
Iako je SIP 25. kolovoza donio odluku o zaključivanju i potvrđivanju središnjeg biračkog popis za ovogodišnje lokalne izbore, prema kojem pravo glasa ima ukupno 3,263.906 birača, od čega je 3,177.557 redovitih, na izbore će moći izići više birača. Naime, svi oni koji imaju na dan izbora važeći osobni dokument mogu glasovati. Propisano je da za glasovanje na lokalnim izborima birači trebaju posjedovati jedan od važećih identifikacijskih dokumenata BiH – osobnu iskaznicu, vozačku dozvolu ili putovnicu. Uz pokazivanje nekog od ovih dokumenata, oni će dobiti kombinaciju glasačkih listića koja im pripada po zakonu.
Status raseljene osobe koje glasuju u odsutnosti ima 8946 birača, 12.005 birača su raseljene osobe koje glasuju osobno, 287 koji glasuju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH, a preko pošte 65.111 birača. Za glasovanje u BiH formirano je ukupno 5469 biračkih mjesta i 318 mobilnih timova. Redovitih biračkih mjesta je 5205, u odsutnosti 130 i osobno 134.
Odziv veći od 50 posto
Što se tiče glasovanja u inozemstvu, po jedno biračko mjesto bit će otvoreno u Veleposlanstvu BiH u Beču, Počasnom konzulatu BiH u Gracu, Generalnom konzulatu BiH u Münchenu, Generalnom konzulatu BiH u Stuttgartu, te u Veleposlanstvu BiH u Beogradu.
Ovogodišnji izbori sedmi su poslijeratni lokalni izbori u BiH, a četvrti u organizaciji Središnjeg izbornog povjerenstva BiH nakon što je 2001. usvojen Izborni zakon BiH. Za prošle lokalne izbore u BiH, održane 2012. godine, ovjerena su bila 383 politička subjekta i to 84 političke stranke, 59 koalicija, 224 neovisna kandidata te 16 listi neovisnih kandidata. Ovjeren je bio 30.351 kandidat, od čega je bilo 550 kandidata za načelnike, odnosno gradonačelnike. Bilo je upisano 3,144.296 birača, što je za oko 120 tisuća manje nego na ovogodišnjim lokalnim izborima. Prema predizbornim istraživanjima, odziv bi i ovaj put trebao biti iznad 50 posto, prenosi Večernji list.
RAK upozorava
Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) podsjeća sve pružaoce audiovizualnih medijskih usluga i medijskih usluga radija na obavezu poštivanja izborne šutnje neposredno pred izbore koji će biti održani sutra.
RAK navodi da u poglavlju 16. Mediji izborni proces, Izbornog zakona, član 16.11 stoji “da tijekom 24 sata prije otvaranja biračkih mjesta na području BiH neće biti nikakvog medijskog izvještavanja o bilo kakvoj aktivnosti koja se odnosi na političku i izbornu kampanju, te da period izborne šutnje traje do zatvaranja biračkih mjesta”.
”Potpuna zabrana medijskog praćenja bilo kakvih izbornih aktivnosti je u subotu, 1. listopada, od 07.00 sati, a trajat će do zatvaranja posljednjeg biračkog mjesta u BiH u nedelju, 2. listopada- navodi se u priopćenju.
RAK, također, podsjeća na član 16.10 Izbornog Zakona BiH u kojem se navodi “da se u periodu od 48 sati prije otvaranja biračkih mjesta, pa do zatvaranja biračkih mjesta neće objavljivati rezultati istraživanja javnog mnijenja u vezi s glasanjem i izborima”.
”Zabrana objavljivanja rezultata ispitivanja javnog mnijenja u vezi sa glasanjem i izborima stupa na snagu u petak 30. rujna u 07.00 sati i traje do zatvaranja poslednjeg biračkog mjesta u BiH u nedelju, 2. listopada 2016. godine”, navodi se u priopćenju RAK-a.
Bljesak.info