Abdulahim Maktouf prvi je “strani borac” (Irak) kojem se sudilo za kaznena djela ratnih zločina pred Sudom BiH. Maktouf je osuđen u travnju 2006. godine na zatvorsku kaznu od pet godina zbog protuzakonitog odvođenja civila hrvatske i srpske nacionalnosti iz Travnika te nečovječnog postupanja prema zarobljenici u mudžahedinskom kampu Orašac.
Sud BiH tada je u predmetu protiv Maktoufa primijenio Kazneni zakon BiH i zbog te „pogrešne primijene“ od pripadnika El–mudžahida stvorio žrtvu pravosudnog sustava BiH.
Sud BiH je ponovio sudski postupak protiv Maktoufa i u ponovoljenoj presudi sudilo mu se po Kaznenom zakonu SFRJ i tako je dobio blažu kaznu – zatvorsku kaznu u trajanju od tri godine. Naime, nakon što je odslužio pet godina zatvorske kazne koju je nalagala pravomoćna presuda Suda BiH, Maktouf se žalio Europskom sudu za ljudska prava u Strassbourgu koji je naveo u presudi kako je riječ o „pogrešnoj primjeni zakona“.
Međutim, Maktouf je tužio BiH, a država mu je prije nekoliko dana isplatila odštetu od 71. 000 KM a njegova obrana podnijela je žalbu Apelacijskom vijeću Suda BiH u kom traže iznos od gotovo 200.000 KM.
Naime, prema osnovnom principu kaznenog prava, na počinitelja se primjenjuje zakon koji važi u trenutku počinjenja, a ako se zakon u međuvremenu promijeni onda se primijenjuje onaj blaži – u ovom slučaju to je bio KZ SFRJ.
Podsjetimo, nakon što je pet godina proveo u zatvorskoj ćeliji oduzeto mu je državljanstvo BiH koje je stekao 1999. godine. U dokumentaciji Joze Leutara, ubijenog doministra federalnog MUP-a stoji kako je Maktouf državljanstvo BiH stekao 6. travnja 1999.godine dok ga je MUP HRHB i SIS od 1995. vodio na popisu stranih državljana u BiH.
Maktouf danas nije držvljanin BiH.
G. Lujanović / Dnevnik.ba