Iako su istekli zakonski rokovi za konstituiranje OV Jajce, dvije najjače stranke, SDA i HDZ nisu u stanju naći zajednički jezik. SDA na čelu s načelnikom Edinom Hozanom smatra da Hrvati trebaju imati inferiornu ulogu u Jajcu.
Početkom prosinca 2016. godine dogodio se pokušaj konstituiranja Općinskog vijeća Jajce. Nije izabran ni predsjedatelj, niti zamjenik. Sjednica je prekinuta zbog „ultimativnog i ucjenjivačkog“ prijedloga Sporazuma o suradnji u mandatnom periodu 2016. do 2020. čije je potpisivanje Koalicija Zajedno za bolje sutra Jajcu (HDZ BiH, HDZ 1990, HKDU BiH) postavila kao uvjet Savezu SDA-SBiH- SBB za nastavak sjednice. Jajačka javnost ostala je zgrožena „skandaloznim dijeljenjem fotelja“, a Edin Hozan, načelnik općine Jajce, ovu situaciju je opisao riječima:
„Koalicija što je ponudila je jedna vrsta ucjene, ne samo za mene, već i za sve građane koji su nam dali povjerenje. Ovdje se donose odluke za dobrobit naših građana, a nije mjesto gdje se potpisuju nekakvi nerealni sporazumi. Dostavili su nam akt koji smo trebali potpisati da bi se formiralo OV Jajce. Predstavnici koalicije moraju se uozbiljiti i promijeniti svoj kurs kako bi počeli sa radom“.
Sve je počelo 2012. godine
Inzistiranje na potpisivanju ovog dokumenta najvjerojatnije leži u iskustvu predstavnika Koalicije za bolje sutra,odnosno HDZ-a BiH, koji u prošlom mandatu, za razliku od SDA nije uspio „ući“ u većinu javnih poduzeća i ustanova koji su im koalicijskim dogovorom iz 2012. pripali. Podsjećanja radi, nakon što su SDA i SBiH uspješno instalirali svoje menadžmente, HDZ-u to nije pošlo za rukom jer su sudski osporene prijevremene smjene upravnih vijeća i dotadašnjih direktora. U HDZ-u su cijelu priču (s razlogom?) shvatili kao neslano jelo zakuhano u SDA kuhinji. Sve je rezultiralo raspadom koalicije na polovici mandata, pa ne čudi prisutna bojazan u redovima HDZ-a kako bi jednako loše prošli i ovaj put bez konciznog koalicijskog dogovora.
Dana 15.12.2016. godine se održava nastavak sjednice. Prije njezinog održavanja, predsjedatelj prošlog saziva OV Jajce, Mirko Ljubez na stol dobiva zahtjev Koalicije Zajedno za bolje sutra Jajcu kojim se traži ponovno prolongiranje sjednice. Obrazloženje: U tjedan dana nije održan niti jedan sastanak kojim bi se pokušao naći kompromis. Unatoč zahtjevu, sjednica je ipak održana, no, i ovaj put- bez rezultata. Datum nove sjednice nije poznat, a općina Jajce definitivno u novu godinu ulazi bez usvojenog proračuna.
Krajem studenog 2012. godine je održana konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća Jajce na kojoj je izabran predsjedatelj vijeća, odnosno njegov zamjenik; 26.11.2012. godine, odnosno tri dana prije konstituirajuće sjednice OV Jajce, predstavnici Saveza SDA-SBiH Jajce s jedne, i HDZ BiH Jajce, s druge strane, potpisuju dokument pod nazivom „Sporazum o suradnji u mandatnom periodu 2012. do 2016.“ Ovaj sporazum tada nije okarakteriziran kao ucjenjivački ili ultimativni, a na njemu stoje potpisi i pečati OO SDA Jajce, OO SBiH Jajce i OO HDZ Jajce. Između ostalih, tu je potpis Edina Hozana.
Gdje je zapelo!?
Ukoliko se detaljnije analiziraju oba sporazuma, postaje očito kako suštinske razlike nema. Javnih poduzeća, odnosno ustanova kojima je općina Jajce osnivač nema više jedanaest, koliko ih je bilo 2012. godine jer je „Veterinarska stanica“ u međuvremenu privatizirana. Dakle, prijedlog je da se deset javnih poduzeća i ustanova podijele između koalicijskih partnera na dva jednaka dijela.
U odnosu na 2012. godinu, Koalicija predvođena HDZ BiH Jajce se „odriče“ postavljanja menadžmenta u Gradskoj ljekarni i RTV Jajce, te zauzvrat od koalicijskih partnera traži većinu u upravljačkim strukturama Centra za socijalni rad i Agencije za povijesno i kulturno naslijeđe.
Neznatne razlike postoje u postavljanju vlastitih kadrova u stalnim radnim tijelima Općinskog vijeća. Njih također ima deset i spornim Sporazumom je predložena podjela po kojoj bi Savezu SDA-SBiH-SBB pripala većina u 50% povjerenstava. Po ovom pitanju postoji tek jedna rotacija u odnosu na 2012. godinu, gdje bi “Koalicija Zajedno za bolje sutra Jajcu” preuzela većinu u Povjerenstvu za poslove mjesnih zajednica, a partnerima prepustila Povjerenstvo za zaštitu čovjekove okoline.
Osim aktiviranja nekih lokalnih portala i „članaka“ u kojima dominiraju osupnuti građani iznenađeni podjelom sinekura, jer eto, za tu praksu nisu znali i pored toga što se pred njihovim očima ponavlja posljednjih dvanaest godina na svim razinama vlasti u BiH, načelnik Hozan i SDA nisu se potrudili da objasne stvarne razloge odugovlačenja formiranja parlamentarne većine.
Je li pola kolača premalo za podjelu na tri dijela (SDA, SBiH,SBB) budući da u ovom trenutku kadrovi SDA i SBiH upravljaju sa 50% javnih poduzeća/ustanova pod ingerencijom općine Jajce, ili je posrijedi poštivanje odluka KO SDA SBK po kojima bi se smjena upravljačkih struktura javnih poduzeća i ustanova radila u hodu, ostaje nejasno. Jasno je, međutim, da je priča o „dobrobiti građana zbog kojih se vijeće hitno treba konstituirati“ i tobožnja afirmacija kriterija stručnosti i zasluga prilikom političkih imenovanja, tek još jedna simpatična floskula kojom politički diletanti potenciraju militantno raspoloženje vlastitih birača.
Dnevnik.ba