Što donosi novi Zakon o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH. Izmjene i dopune Zakona o sigurnosti prometa na cestama u BiH stupile su na snagu 15.2. ove godine, te veliki dio javnosti je upoznat sa kaznenim odredbama jer se može pretpostaviti da je to ono što najviše interesuje javnost.
Međutim, koje promjene donosi pomenut zakon a tiču se onih koji imaju namjeru polagati vozački ispit razgovarali smo sa Josipom Topić stručnim suradnikom Autoškole “Topić” Jajce.
Čitajući izmjene i dopune zakona da se primjetiti da je bilo dosta promjena u zakonu, da li će te promjene utjecati na sigurnost prometa i u kojuj mjeri?
Možemo naglasiti da je dobro da se došlo do ovakvih izmjena i dopuna Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH. U navedenom zakonu sada su stvoreni mehanizmi da se može o nekom realnom vremenu očekovati povećana sigurnost prometa na cestama u BiH.
Potrebno je naglasiti ulogu čovjeka u zakonu, čovjeka kao vozača, kao pješaka, kao graditelja cesta, kao nadzora prometa itd.. Znači, u suštini sve je do nas, kako ćemo mi taj zakon poštivati, provoditi i primjenjivati. U tome lancu svatko svoju zadaću treba da ispuni.
Govoreći sa gledišta vozača potrebno je naglasiti da svi vozači moraju biti odgovorni u prometu, ta odgovornost se očituje u tome da se ponašaju u skladu sa prometnim propisima. Možemo postaviti pitanje. Da li će svi vozači poštivati prometne propise? Jasno je da neće!
Za one koji neće poštivati prometne propise zakon je predvidio i oduzimanje i poništavanje vozačke dozvole. Što do sada nije bio slučaj. To je jedan od mehanizama koji do sada nije bio u zakonu propisan.
Da li očekujete da će ta mjera oduzimanjei poništavanje vozačke dozvole imati učinka na ponašanje vozača u prometu?
Oduzimanje i poništavnaje vozačke dozvole primjeniti će se na vozače koji u tijeku dvije godine naprave takve prekršaje koji se evidentiraju određivanjem broja bodova a zbroj bodova tih prekršaja bude četiri. Kako zakon nije predvidio mugućnost da te osobe ponovo polažu vozački ispit, pretpostavlja se da će se to urediti Pravilnikom o osposobljavanju kandidata za vozače motornih vozila u BiH.
Ako navedenim pravilnikom bude ostavljena mogućnost ponovnog osposobljavanja i polaganja vozačkog ispita po istom programu, mislim da ta mjera neće imati učinka. Ako se omogući ponovno osposobljavnje i polaganje vozačkog ispita za osobe kojima se oduzme i poništi vozačka dozvola, onda za takve osobe treba izgraditi poseban program osposobljavanja koji pored poznavanja prometnih propisa treba da sadrži: prometnu psihologiju, prometnu kulturi, uzroci i posljedice prometnih nezgoda, i druge sadržaje koje bi imale za cilj promjenu ponašanaj takvih vozača.
Da li će biti promjena koje se tiču uvjeta rada autoškola, i koliko autoškole utječu na sigurnost prometa. Teško je sada o tome govoriti, rad autoškola kao uvjete koje autoškole treba da ispunjavaju propisuje se Pravilnikom o osposobljavanju kandidata za vozače mornih vozila u BiH, svakako da će doći i tu do određenih izmjena, informacije iz neslužbenih izvora govore da će se raditi na povećanju tehnički uvjeta rada autoškola kao i povećanja broja uposlenih instruktora vožnje i uvođenje predavača teoretske nastave u puni radni odnos.
Ono što je u zakonu definirano jest da će Vijeće ministara odrediti minimalni računske elementi vrijedosti nastavnoga sata, što će na tržištu izjednačiti rad autoškola.
Kažete izjednačiti rad autoškola, Zar to danas nije tako ili ..?
U Bosni i Hercegovini ima oko 610. autoškola, oko 90% autoškola nisu u PDV sustavu i ako su danas tehnički uvjeti takvi da bih sve autoškole, prema fiksnim troškovima, trebale biti u PDV sustavu, ostaje nejasno, na koji način rade, iz kojih razloga veliki broj autoškola nisu u PDV sustavu, problem se javlja kada autoškole ne prijavljuju prihode i na taj način ne prelaze kvotu za uazak u PDV sustav. Država Bosna i Hercegovina gubi ogromna sredstva od PDV zbog ovakvog postojećeg pravilnika.
Zakon je sada stvorio okvire iz kojih će biti vidljivo svaki prihod autoškoli i shodno tome i ne plaćanje i poreza biti će izbjegnuto. Uvidom u broj kandidata i cijenom osposobljavanja dobiva se zbroj prihoda koji je nemjenjiv, što znači da nema mogućnosti umanjivati prihoda autoškola, ovi minimalni računski elementi cijene nastavnog sata garantuje ravnopravnost na tržištu rada usluga osposobljavanja. Sve to ima za cilj kvalitetniju realizaciju provedbe programa osposoblajvanja.
Koje još promjene u djelu osposoblajvanja budući kandidati mogu očekivati? Potrebno je naglasiti da se pravo pristupa osposobljavnaju i polaganju vozačkog ispita za C, CE, D1, D mijenja. Tako za C i CE pravo pristupa ima osoba koja ima minimalno 21.
Godinu starosti, uz uvjet posjedovanje vozačke dozvole minimalno jednu godinu. Dok pravo pristupa za D. Kategoriju ima osoba koja ima minimalno 24. godine starosti i posjedovanje vozačke dozvole D1. Dvije godine, A D1 pravo pristupa ima osoba koja ima minimalnu starosnu dob od 21. godinu uz uvjet da posjeduje B kategoriju dvije godine.
Nadamo se da će ove informacije pomoći našim čitateljima.
(Jajce Online)