Da je politička situacija u Jajcu nakon lokalnih izbora uzavrela potpuno je jasno. Mnogi iz ovog grada odlaze u inostranstvo tražeći bolje uslove života i okruženje bez etničkih aršina i prebrojavaja krvnih zrnaca. I gradnja vjerskih objekata, umjesto da ih ujedini, izazove svađu.
Izgradnja džamije u naselju u kojem, barem prema biračkom spisku, ima nešto više od osam stotina punoljetnih stanovnika, od kojih je skoro podjednak broj Bošnjaka i Hrvata, izazvala je bijes i poremetila odnose među komšijama.
“Problem je bespravna gradnja džamije, vjerskog objekta koji nikad nije postojao ovdje na Volijaku. Prvo smo otišli u općinu, žalili se, onda smo se žalili kantonu, pa Federaciji”, navodi mještanin Volijaka Zoran Grgić.
“Još prošle godine smo predali zahtjev za gradnju. Međutim, situacija je takva da nema općinskog inspektora, a nama je iz ureda data dozvola da radimo”, tvrdi mještanin Admin Plivac.
Nakon brojnih dopisa uslijedio je zaključak o obustavi postupka za izdavanje urbanističke saglasnosti za izgradnju džamije do usvajanja izmjena i dopuna regulacionog plana.
“Ne bih se složio da se džamija gradi bez dozvole nego da je ona u proceduri”, kaže glavni glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Jajce Zehrudin ef. Hadžić. Na upit hoće li do okončanja procedure obustaviti radove odgovara: “Radovi su u toku. Smatram da ćemo dobiti dozvole čim prije, da neće biti problema i da ćemo ispoštovati sve ono što je po zakonu.”
Za razliku od njega, prvi čovjek općine Edin Hozan, koji je o stanju u Jajcu, te nemogućnosti zadovoljavanja apetita između dva bloka hrvatskih i bošnjačkih stranaka kad je riječ o podjeli pozicija u javnim ustanovama i preduzećima razgovarao s predsjednikom Federacije Marinkom Čavarom, o džamiji bez dozvole kaže: “Nije uredu da se bespravno gradi, to je jasno. Međutim, postoje jasno propisane procedure ko i na koji način može intervenisati u ovom slučaju.”
“Očigledno postoji problem povjerenja između onih koji su dobili povjerenje dominantno Hrvata i Bošnjaka, htio sam potaknuti na jedan tolerantan pristup“, kazao je Čavara.
Predsjednik FBiH kaže da je o komšijskim problemima u Volijaku čuo tek iz medija, pa je iz općine produžio u sjedište HDZ-a. Bitne su sada pozicije u javnim preduzećima i ustanovama, jer glasove su ionako dobili. A onima u Volijaku s džamijom kao i bez nje jednako će biti teško. Jer posla nema ni za jedne ni za druge.
Podsjećamo, projekat izgradnje džamije realizuje se donatorskim sredstvima od kuvajtske organizacije Džem’ijjetu-n-nedžatu-l-hajrijje, a posredstvom Vakufske direkcije Sarajevo. Kamen temeljac postavljen je sredinom novembra prošle godine.
Više u video prilogu:
Ftv